فروختن اداره اسلحه کنترل دستگیری متخلف صید

فروختن: اداره اسلحه کنترل دستگیری متخلف صید دستگیری متخلف شکار حفاظت محیط زیست سلاح شکاری منطقه جنگلی اجاکله

گت بلاگز اخبار سیاسی و اجتماعی کاندیداها آرزوهایشان را فهرست نکنند/ یارانه ۲۵۰هزار تومانی عوام‌فریبی است ، ترکان

دبیر شورای عالی مناطق آزاد می‌گوید کاندیداهای انتخابات ریاست جمهوری باید به مردم برنامه ارائه کرده و آرزوهایشان را فهرست‌وار مطرح نکنند. وی همچنین در مورد کاندی

کاندیداها آرزوهایشان را فهرست نکنند/ یارانه ۲۵۰هزار تومانی عوام‌فریبی است ، ترکان

ترکان: کاندیداها آرزوهایشان را فهرست نکنند/یارانه ۲۵۰هزار تومانی عوام فریبی است

عبارات مهم : سیاست

دبیر شورای عالی مناطق آزاد می گوید کاندیداهای انتخابات ریاست جمهوری باید به مردم برنامه ارائه کرده و آرزوهایشان را فهرست وار مطرح نکنند. وی همچنین در مورد کاندیداتوری جهانگیری در انتخابات ریاست جمهوری اعتقاد است که این اتفاق همانند حضور عارف در انتخابات سال ۱۳۹۲ هست.

اکبر ترکان – مشاور رییس جمهوری – در گفت وگو با ایسنا، راجع به دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری، پرسشها مطرح شده است به وسیله بعضی نامزدها از جمله ایجاد اشتغال پنج میلیون نفری، یارانه ۲۵۰ هزار تومانی و فضای مناظره های انتخاباتی صحبت کرد که در ادامه آورده شده است است.

کاندیداها آرزوهایشان را فهرست نکنند/ یارانه ۲۵۰هزار تومانی عوام‌فریبی است ، ترکان

– با توجه به اینکه کمتر از سه هفته به برگزاری دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری باقی مانده، فضای انتخاباتی حاکم بر جامعه را چگونه ارزیابی می کنید؟

به تدریج فضای انتخاباتی در حال اصلاح است و مردم روز به روز زیاد به همکاری در انتخابات ریاست جمهوری آتی تشویق می شوند. قطعا نمایش اقتدار جمهوری اسلامی در همکاری حداکثری مردم است و بدون شک برگزاری مناظره های انتخاباتی و صحبت کاندیداها به تقویت فضا کمک خواهد کرد تا مردم مطابق با فکر و تشخیص خود عالی ترین گزینه را گزینش کنند.

– بعضی شعارهای انتخاباتی از جمله اشتغال پنج میلیون نفری با پرسشها مختلفی همراه شده است هست. نظر شما در مورد بعضی بیانات کاندیداها پیش از انتخابات به منظور جلب نظر مردم چیست؟

دبیر شورای عالی مناطق آزاد می‌گوید کاندیداهای انتخابات ریاست جمهوری باید به مردم برنامه ارائه کرده و آرزوهایشان را فهرست‌وار مطرح نکنند. وی همچنین در مورد کاندی

انتظار بر این است که پرسشها مهم کشور را با طرح مسئله عنوان کنیم و همه راهکارهای موجود را ارائه نماییم. اینکه فکر کنیم رهنمود کم داریم و با رهنمودهای تازه پرسشها حل می شود نحوه فکری غلط هست. همگان می دانند که بیکاری یکی از معضلاتی است که با آن مواجهیم ولی اینکه دستور می دهیم بیکاری حل شود قطعا این مسئله راه حل نخواهد بود بلکه باید متغیرهای اشتغال بررسی شده است و عالی ترین برنامه ارائه شود.

یکی از متغیرها در این زمینه، نسبت سرمایه گذاری به تولید ناخالص داخلی هست. در اقتصاد کشور عزیزمان ایران تا قبل از دولت نهم ۳۰ تا ۳۵ درصد تولید ناخالص داخلی صرف سرمایه گذاری می شد که در حال حاضر به ۱۸ درصد رسیده هست؛ بنابراین نسبت سرمایه گذاری به تولید ناخالص داخلی پایین آمده و باید جهت اوج رفتن اشتغال، صحبت ها و برنامه ها در این راستا باشد. باید به این توصیه توجه کنیم که جمع سرمایه گذاری در کشور مشمول بر بخش خصوصی، دولتی، بانک ها، طرح های عمرانی، وام های خارجی و… است که سرمایه را تشکیل می دهد.

یکی از مواردی که در حوزه تولید شغل باید به آن توجه کنیم اشتغال دانش پایه هست. با توجه به اینکه فارغ التحصیلان دانشگاهی بسیار خوبی در کشور وجود دارد و بخش عمده ای از بیکاران فارغ التحصیل هستند، یکی از راه حل های اساسی اشتغال دانش پایه هست. یکی از مزیت های اشتغال دانش پایه، میزان سرمایه کمتر نسبت به سایر مشاغل است که باید به طور جدی در این زمینه ورود کنیم.

کاندیداها آرزوهایشان را فهرست نکنند/ یارانه ۲۵۰هزار تومانی عوام‌فریبی است ، ترکان

در صحبت هایی که کاندیداها در مناظره مطرح کردند، کمتر وارد طرح راه حل ها جهت پرسشها روی میز شد. اگر مسئله ای به نام آب در کشور وجود دارد، باید نسبت به حل آن طرح مسئله شود و کاندیداها برنامه ی خود را ارائه کنند نه اینکه بگویند باران زیاد می شود و این گونه مسئله حل خواهد شد.

نیاز کشور به پنج میلیون شغل مسئله ای درست هست. هر سال بیش از یک میلیون نفر به بازار کار اضافه می شوند و ظرف مدت چهار ساله دولت یازدهم، بیش از چهار میلیون نفر به بازار کار آمده اند و این رقم در شرایطی است که در حال حاضر حدود ۳.۵ میلیون بدون کار در کشور وجود دارد که با اضافه شدن چهار میلیون نفر در انتهای دولت یازدهم، بازار کار نیازمند ایجاد پنج میلیون شغل هست، ولی مسئله ما این است که باید تشریح کنیم که چگونه پنج میلیون شغل ایجاد می شود و این مسئله نیازمند این است که برنامه های مورد نظر در حوزه صنعت، کشاورزی، گردشگری، فناوری و دانش پایه جذب سرمایه از خارج و… ارائه شود.

دبیر شورای عالی مناطق آزاد می‌گوید کاندیداهای انتخابات ریاست جمهوری باید به مردم برنامه ارائه کرده و آرزوهایشان را فهرست‌وار مطرح نکنند. وی همچنین در مورد کاندی

کاندیداها باید به مردم برنامه ارائه کنند نه اینکه آرزوهایشان را مطرح کنند. هرچند که این مسئله احترام به عقاید مردم است ولی کشور رییس جمهوری نمی خواهد که آرزوهایش را فهرست کند. مهم این است که پرسشها و اظهاراتی که مطرح می شود، پیاده شده است و به مرحله واقعیت برسد.

– صحبت های مختلفی نیز در ارتباط با زیاد کردن یارانه ها از جمله یارانه ۲۵۰ هزار تومانی مطرح شده است هست. چنین صحبت هایی را قبل از انتخابات، چگونه ارزیابی می کنید؟

پرداخت یارانه ۲۵۰ هزار تومانی به آحاد مردم عوام فریبی است و چنین پولی در کشور وجود ندارد. در حال حاضر یارانه ۴۵ هزار و ۵۰۰ تومانی به مردم پرداخت می شود که معادل ۴۳ هزار میلیارد تومان می شود. حال اگر این رقم شش برابر شود، باید حدود ۲۶۰ هزار میلیارد تومان به جامعه مورد نظر پرداخت شود.

کاندیداها آرزوهایشان را فهرست نکنند/ یارانه ۲۵۰هزار تومانی عوام‌فریبی است ، ترکان

بحث دیگری که در این زمینه وجود دارد زیاد کردن یارانه در مورد دهک های پایین هست. اگر به دهک های ضعیف یارانه پرداخت کنیم، بحث معقولی است ولی همچنان در مورد اینکه با چه مدلی این پرداخت در دستور کار قرار گیرد، صحبت های مختلفی مطرح می شود. اینکه آیا پرداخت پول نقد عالی ترین شیوه است یا باید به روش هایی همچون پرداخت هزینه تحصیلی، بن غذا و… نیز توجه شود. اینکه یارانه به صورت پول نقد پرداخت شود عالی ترین راه حل نیست. حتی در کشوری همچون آمریکا نیز یارانه غذا داریم و اصل پرداخت یارانه عنوان نامطلوبی نیست ولی اینکه به کل جمعیت کشور یارانه تعلق گیرد، کار غلطی هست، بنابراین باید گروه هایی که یارانه دریافت می کنند و اینکه چه مدلی تحت نظر قرار می گیرد مورد توجه باشد.

دو نوع سیاست روبروی یکدیگر قرار می گیرند؛ سیاست های توسعه ای و سیاست های توزیعی. سیاست های توسعه ای بر مبنای تشکیل سرمایه، زیاد کردن سرمایه بر تولید ناخالص داخلی و نیز زیاد کردن سپرده هست. در حالی که سیاست های توزیعی، سرمایه های تشکیل یافته را توزیع کرده و به طور مثال درآمدهای حاصل از نفت را توزیع می کند. عده ای به دنبال سیاست های توسعه ای و عده ای نیز به دنبال سیاست های توزیعی هستند. افرادی که سیاست های توسعه ای را دنبال می کنند باید برنامه خود را دنبال کرده و بگویند که چگونه خانواده ها بعد اندازشان را زیاد کردن داده و تشکیل سرمایه دهند. همچنین عده ای که به دنبال سیاست های توزیعی هستند نشانه ارزش تشکیل سرمایه نیست بلکه می خواهند سرمایه های تشکیل یافته را توزیع کنند.

– به چه علت نتوانسته ایم طی مدت گذشته افراد محق در زمینه دریافت یارانه را شناسایی کنیم تا به کل جمعیت کشور یارانه پرداخت نشود؟

دولت می گوید که نمی تواند اغنیا را تشخیص دهد ولی شناسایی فقرا از طریق شرکت های مربوطه از جمله کمیته امداد امام خمینی (ره) و شرکت بهزیستی، مسئله ای شدنی است و اگر به دنبال این هستیم که نیازمندان یارانه دریافت کنند، باید به این سمت حرکت کنیم.

– حضور اسحاق جهانگیری به عنوان یکی دیگر از نامزدهای دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری را چگونه می بینید؟

حضور جهانگیری در این دوره همانند حضور آقای عارف در دوره قبل هست. پرسش بنده این است که آیا حضور عارف بد بود؟ مگر همه موافق این مسئله نبودند؟ در مرحله رای گیری بین روحانی و عارف جمعی از دوستان ستاد انتخابات در سال ۱۳۹۲ تصمیم گرفتند که یکی از آن ها در صحنه بماند تا آرا تقسیم نشود و در نهایت هم این گونه شد. نمی توانیم بگوییم که آرای اصلاح طلبان صفر هست. آرای میرحسین موسوی در سال ۱۳۸۸ حدود ۱۳ میلیون بود و این مسئله طبیعی است که باید به این آرا توجه شود.

– صحبت هایی نیز در ارتباط با انصراف جهانگیری به سود روحانی مطرح شده است هست. آیا با این مسئله موافقید؟

اصلا مشخص نیست که چه کسی به سود چه شخص دیگری انصراف می دهد. در نهایت همانند سال ۱۳۹۲ در این رابط تصمیم گیری می شود و دوستان ستاد در لحظه آخر بر اساس ارزیابی هایی که از شرایط انتخابات دارند، در این راستا تصمیم می گیرند.

– فضای مناظره ها در نخستین مناظره شش کاندیدا در بعضی از لحظه ها به فضای تخریبی تبدیل شد. آیا رفتن به این سمت و سو را مثبت می دانید؟

همین مسئله شاخصی جهت تصمیم گیری مردم در انتخابات هست. اینکه نامزدها چگونه رفتاری از خود بروز می دهند جهت مردم مهم است و یکی از شاخص ها جهت گزینش نامزد مورد نظرشان واکنش‌ها نمایندگان خواهد بود.

در نخستین مناظره، صحبت هایی نیز در ارتباط با قاچاق ۲۰ میلیارد دلاری از سوی محمدباقر قالیباف مطرح شد. این رقم در حالی مطرح شد که دولت یازدهم بارها اعلام کرده که قاچاق از ۲۰ میلیارد دلار به ۱۵ میلیارد دلار کم کردن یافته است.

هیچ یک از ارقام اعلام شده است صحیح نیست. قاچاق هر سال در کشور بین پنج تا شش میلیارد دلار است و بنده این رقم را با استناد به بازار ارز ارائه می کنم و اعتقاد دارم مابقی ارقام اعلامی، درست نیست. اگر دولت جایی اجازه می دهد مرزنشینان از بعضی شرایط استفاده کنند، بر حسب مقررات هست. این پدیده واردات مرزنشینی است و تابع قاعده و دستورالعمل هست. بنابراین اگر مشکلی در این زمینه وجود دارد باید مقررات اصلاح شود و این مقررات از قبل وضع شده است هست. به طور مثال اگر ته لنجی مسئله هست، این مسئله باید از طریق اصلاح مقررات مد نظر قرار گیرد و نباید به چنین مواردی به عنوان قاچاق در حال حاضر نگاه شود.

– و پرسش نهایی اینکه آینده نگری شما از دوازدهمین انتخابات ریاست جمهوری چیست؟

دور اول مناظره ها برگزار شده است و افکار عمومی بعد از دو مناظره دیگر تصمیم خودشان را اتخاذ می کنند. در حال حاضر جهت ارزیابی سریع است و باید طی روزهای آتی منتظر بمانیم و ببینیم چه اتفاقی رخ می دهد.

واژه های کلیدی: سیاست | میلیون | یارانه | انتخابات | سرمایه گذاری | دریافت یارانه | ستاد انتخابات | پرداخت یارانه | انتخابات ریاست جمهوری

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs